The Pipe Band Forum  
Hello Unregistered , welcome to the PBF!

Go Back   The Pipe Band Forum > Piping Area > General Piping Room

Custom Search
Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-04-06, 10:22 AM   #1
Heilan Mary
member
 
Heilan Mary's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Dungannon & Kilmarnock
Age: 35
Posts: 885
Casino cash: $1066

Country:
Thanks: 94
Thanked 151 Times in 76 Posts
Default Grade 2, 3, 4, J & NJ - Scottish Pipe Band Champs

Here are the rest of the grade draws for the Scottish.

Grade 2
01. 13.30 Killeen
02. 13.39 52nd Lowland Regiment
03. 13.48 Tayside Police
04. 13.57 Lochgelly High School
05. 14.06 Bucksburn and District
06. 14.15 Lomond and Clyde
07. 14.24 Cullybackey
08. 14.33 Phoenix Honda Glasgow Skye
09. 14.42 Dumfries and Galloway Constabulary
10. 14.51 Strathclyde Fire and Rescue
11. 15.00 University of Luton
12. 15.09 Dumbarton and District
13. 15.18 North Lanarkshire Pipe Band Society
14. 15.27 Ravara
15. 15.36 Inverclyde and District
16. 15.45 Royal Burgh of Stirling
17. 15.54 Torphichen and Bathgate
18. 16.03 Polkemmet
19. 16.12 Buchan

AdjudicatorsGrade 2
J.Moles
L. Ingram
G. Craig
R. Shepherd


Grade 3A
01. 13.30 City of Edinburgh
02. 13.38 Dornoch
03. 13.46 Tyne & Wear Fire and Rescue
04. 13.54 Pride of Murray
05. 14.02 Annsborough
06. 14.10 MacKenzie Caledonian
07. 14.18 Bo’ness R.B.L
08. 14.26 Tamlaght O’Crilly
09. 14.34 Coalburn I.O.R
10. 14.42 Linlithgow and District
11. 14.50 Oban
12. 14.58 Denny and Dunipace
13. 15.06 Inverkeithing and District
14. 15.14 Banbridge
15. 15.22 Battlehill
16. 15.30 Deeside Caledonia

Adjudicators Grade 3A:
J. Hutcheon
I. Roddick
J. Drysdale
D. Cardwell


Grade 3B
01. 9.30 Pitlochry and Blair Atholl
02. 9.38 Greater Manchester County Fire Service
03. 9.46 Culter and District
04. 9.54 The Clan Pipers – Frankfurt and District (Germany)
05. 10.02 Aughintober
06. 10.10 Gortaclare
07. 10.18 Rothesay and District
08. 10.26 Turriff and District
09. 10.34 Dunoon Argyll
10. 10.42 Cumnock and District
11. 10.50 GSPC Milngavie
12. 10.58 Williamwood
13. 11.06 Royal Burgh of Annan
14. 11.14 Beeston and District
15. 11.22 Wallacestone and District
16. 11.30 Beauly Firth and Glens

Adjudicators Grade 3B:
A. Sloane
T. Dear
A. Steele
C. Mordaunt


Grade 4A MAP Heat 1
01. 10.10 Arbroath R.B.L
02. 10.15 Penicuik and District
03. 10.20 Raffrey
04. 10.25 Lanark and District
05. 10.30 Welsh Piping Society
06. 10.35 Morpeth
07. 10.40 University of Strathclyde
08. 10.45 Johnstone
09. 10.50 R.A.F Leuchars
10. 10.55 Oldmeldrum R.B.L

Adjudicators Grade 4A MAP Heat 1:
A. Ronaldson
J. Hutton


Grade 4A MAP Heat 2
01. 11.30 Royal Burgh of Stirling
02. 11.35 Cullenfad
03. 11.40 Kirkcudbright and District
04. 11.45 Letterkenny and District (Eire)
05. 11.50 Duns
06. 11.55 City of Brechin
07. 12.00 Kilsyth Thistle
08. 12.05 Drumlough
09. 12.10 Tweedvale
10. 12.15 McNeillstown

Adjudicators Grade 4A MAP Heat 2:
J. Moles
J. Noble


Grade 4B MAP Heat 1
01. 9.15 Ashbourne and District
02. 9.20 Grampian Association Corby
03. 9.25 Methil and District
04. 9.30 Badenoch and Strathspey
05. 9.35 St Francis
06. 9.40 Vale of Clyde
07. 9.45 Fraserburgh R.B.L
08. 9.50 Troon Blackrock
09. 9.55 Nottinghamshire Police
10. 10.00 Newtongrange
11. 10.05 Clydebank
12. 10.10 Williamwood

Adjudicators Grade 4B MAP Heat 1:
I. Roddick
J. Drysdale


Grade 4B MAP Heat 2
01. 10.10 Greater Manchester County Fire Service
02. 10.15 Kirkcaldy and District
03. 10.20 Denny and Dunipace
04. 10.25 Burntisland and District
05. 10.30 Rubislaw
06. 10.35 Stockbridge
07. 10.40 Dunoon Argyll
08. 10.45 Concord (Netherlands)
09. 10.50 Bo’ness R.B.L
10. 10.55 Dromara Highland
11. 11.00 Prestonpans R.B.L
12. 11.05 Uddingston Strathclyde

Adjudicators Grade 4B MAP Heat 2:
L. Ingram
G. Craig


Juvenile
01. 11.20 Inverclyde Juvenile
02. 11.28 Kintyre Schools
03. 11.36 Dunoon Grammar School
04. 11.44 George Watson’s College
05. 11.52 Boghall and Bathgate Caledonia

Adjudicators Juvenile:
G. Shepherd
H. Stevenson
J. Hutton
A. Aitken


Novice Juvenile MAP Heat 1
01. 9.00 Kintyre Schools
02. 9.05 Stirling and District Schools
03. 9.10 George Watson’s College
04. 9.15 Seafield and District
05. 9.20 1st Troon Boys Brigade
06. 9.25 Glasgow Schools
07. 9.30 Boghall and Bathgate Caledonia
08. 9.35 Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl
09. 9.40 Paisley
10. 9.45 North Lanarkshire Schools

Adjudicators Novice Juvenile MAP Heat 1:
H. Stevenson
A. Aitken


Novice Juvenile MAP Heat 2
01. 9.00 Dunoon Grammar School
02. 9.05 Dumbarton and District
03. 9.10 Inveraray and District
04. 9.15 Johnstone Novice Juvenile
05. 9.20 MacKenzie Caledonian Juvenile
06. 9.25 The Ross and Cromarty Pipes and Drums School
07. 9.30 47th Culter Boys Brigade
08. 9.35 Methil and District Novice Juvenile
09. 9.40 Lochgelly High School
__________________
Anyone know of any Office Jobs.
Heilan Mary is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 10:39 AM   #2
Dai Robb
Guest
 
Posts: n/a
Casino cash: $

Default

Whats the dates for the Scottish Mary?
  Reply With Quote
Old 13-04-06, 10:57 AM   #3
Heilan Mary
member
 
Heilan Mary's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Dungannon & Kilmarnock
Age: 35
Posts: 885
Casino cash: $1066

Country:
Thanks: 94
Thanked 151 Times in 76 Posts
Default

The date for the Scottish is Saturday the 20th of May.
__________________
Anyone know of any Office Jobs.
Heilan Mary is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 11:16 AM   #4
Dai Robb
Guest
 
Posts: n/a
Casino cash: $

Default

Thanks Gillian, The day I get back from my holiday, I will rely on you to post the results as usual??
  Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Worlds Draw Vikki Competition news and results. 53 07-08-08 02:35 PM
Maxville Predictions Canadian Drummer Predictions Room 39 31-07-08 09:37 PM
Updated Bands times for Alma CBarr General Band Discussion 1 23-05-08 01:17 PM
Worlds Entry list Only... ( Not qualifying order ) Steve General Piping Room 0 31-07-06 12:16 PM


All times are GMT +1. The time now is 01:20 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.